Jak są zbudowane i do czego służą chwytaki?
Chwytaki - jak sama nazwa wskazuje - służą do chwytania i przenoszenia różnorodnych elementów. Stanowią najważniejszy komponent systemów chwytających. Są one powszechnie wykorzystywane w przemyśle, ponieważ znacząco usprawniają realizację różnorodnych prac. Odpowiednie uchwycenie elementu ma na celu zabezpieczenie go podczas przenoszenia, a także pozwala na bezpieczne ulokowanie go w docelowym miejscu.
Specyfika chwytaków EOAT
Systemy chwytakowe EOAT wykorzystywane są w zautomatyzowanych konstrukcjach służących do transportu miejscowego. Zamontowane są najczęściej na tzw. ramionach roboczych robotów. Zwykle chwytaki EOAT są konstruowane w taki sposób, aby umożliwiać dobór różnych niezbędnych przystawek. System chwytakowy jest gotowy do użycia po bezpośrednim zainstalowaniu na ramieniu robota lub głowicy narzędziowej.
Chwytaki projektowane są adekwatnie do specyfiki urządzenia, z jakim mają współpracować, a także charakteru elementów, które docelowo będą chwytać i przenosić. Najczęściej wykonane są z lekkich, a jednocześnie trwałych materiałów.
Chwytaki to niezbędny element wyposażenia maszyn manipulacyjnych, spełniający zadania transportowe w procesach produkcyjnych. Konstrukcja chwytaków jest zróżnicowana i może spełniać różne funkcje w zależności od przeznaczenia. Zbudowane są przede wszystkim z zespołu napędowego, części przenoszącej napęd i końcówek chwytnych. Dokładna specyfikacja ich konstrukcji zależy od kształtu i materiału, z jakiego wykonany jest manipulowany detal.
Odpowiednio zaprojektowane i skonstruowane chwytaki pozwalają na sprawne i pewne uchwycenie przedmiotu i zapewnienie mu właściwej orientacji, a następnie przemieszczenie go i pozostawienie w miejscu jego przeznaczenia z właściwą orientacją.
Budowa chwytaków EOAT
Firma Darsta zajmuje się projektowaniem i budową chwytaków do odbioru wyprasek z formy wtryskowej. Mamy wieloletnie doświadczenie w pracy w przemyśle przetwórstwa tworzyw sztucznych, dlatego też jesteśmy w stanie stworzyć chwytak przeznaczony do przenoszenia praktycznie każdego detalu, niezależnie od jego wielkości, kształtu czy materiału, z jakiego został wykonany.