Jak działają granulatory?
Granulator to urządzenie pozwalające na otrzymanie biopaliwa. Przy jego wykorzystaniu odbywa się proces, który polega na sprasowaniu materiału pod wysokim ciśnieniem. Do tego celu wykorzystuje się drewno, MDF, słomę, wytłoki z trzciny cukrowej i wiele innych. Przed przystąpieniem do granulowania trzeba zadbać o właściwe przygotowanie surowca. Następnie elementy te poddaje się działaniu granulatorów. Jak działają te maszyny?
Jakie jest działanie granulatorów?
Przed realizacją działania biomasa musi być oczyszczona i osuszona. W dalszej kolejności następuje rozdrobnienie i oddzielenie komponentów od zanieczyszczeń. Następnie materiał trafia do granulatora. Początkiem procesu jest dozownik przeciskający strukturę na matrycę, która wyposażona jest w kanały przelotowe. Rolki prasujące przyczyniają się do wtłaczania biomasy, co prowadzi do wzrostu ciśnienia i temperatury. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie zagęszczonej substancji, która charakteryzuje się właściwą lepkością. Granulator ma noże, które ujednolicają długość sprasowanego pelletu. Najczęściej ma on objętość do 16 mm średnicy wałków. Końcowym działaniem jest schłodzenie materiału do temperatury 20 stopni Celsjusza lub 5 stopni powyżej temperatury otoczenia.
Jakie zalety mają granulatory?
Granulatory to sprzęt, który można idealnie dopasować do potrzeb produkcyjnych. Wykazują bardzo wiele zalet. Pozwalają one na monitorowanie temperatury rolek. Co więcej, skutecznie dostosowują się do każdego, nawet niezwykle trudnego surowca. Zastosowanie granulatorów dobrej jakości doprowadza do ograniczenia zużycia substancji smarującej rolki. Możliwe jest także kontrolowanie poślizgu. Współcześnie granulatory stosowane są w przemyśle elektromaszynowym, motoryzacyjnym czy chemicznym.