Co warto wiedzieć o manipulatorach?
Manipulatory należą do najbardziej skomplikowanych modułów, które wchodzą w skład robotów. Wynika to z faktu, że mają silniki i ruchome części. Ogólnie rzecz ujmując, jest to część robota, która pełni funkcję kończyn górnych człowieka. Manipulatory wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle do montażu poszczególnych podzespołów. Zastępują w tym zadaniu człowieka.
Kilka słów o manipulatorach robotycznych
Manipulator robotyczny to mechanizm cybernetyczny, który przeznaczony jest do wykonywania pewnych zadań ludzkich rąk. Wymienia się dwa rodzaje funkcji manipulatora, a mianowicie manipulacyjną, a także wysięgnikową. Pierwsza realizowana jest za pośrednictwem chwytaka, druga natomiast przez ramię manipulatora. Warto zauważyć, że pedipulator to dolna kończyna, tak zwana noga maszyny kroczącej. Określony komponent może mieć charakter układu jedno- lub wieloczłonowego.
Jakie wyróżnia się rodzaje manipulatorów robotycznych?
Wyróżnia się różne rodzaje manipulatorów. Warto wymienić kilka z nich. Standardowym rozwiązaniem jest chwytak, w którego przypadku wykorzystuje się zjawisko określane mianem zakleszczenia. Może to być także pneumatyka, która również może być przydatna do zasilania robotów. W niektórych maszynach używa się sprężarki, które pozwalają na przesuwanie tłoków i innych elementów.
Ciekawym rozwiązaniem są szczypce, a także szpony, które ściskają przedmiot za pośrednictwem dwóch ruchomych komponentów. Alternatywą są także humanoidalne dłonie, które jednak rzadko spotyka się w robotyce. Nie są łatwe do wykonania. Jest to ogromne wyzwanie dla naukowców. Udało się jednak stworzyć dłonie, które mają możliwości podobne do ludzkich przy zastosowaniu prostszych mechanizmów.